දන්න මී කිරිවල නොදන්න ගුණ

ඔක්තෝබර් 2, 2023

 

මීකිරි කියන්නේ රසයෙන් වගේම ගුණයෙනුත් අනූන ජනප්‍රිය ආහාරයක් කිව්වොත් නිවැරදිය. නමුත් කොතරම් ගුණයෙන් වැඩි වුවත් එය පමණට වඩා ගැනීම නම් එතරම් හොඳ වන්නේ නැහැ.ඒ වගේම මී දෙන්නුන්ගේ කිරි යොදා ගෙන මේවා නිෂ්පාදනය කරන බැවින් මී කිරි වශයෙන් හඳුන්වනු ලබනවා.සාමාන්‍යයෙන් අපේ රටේ දකුණු පළාත ආශ්‍රිතව මී කිරි නිශ්පාදනය බහුලව සිදු වෙනවා.

ඇත්ත වශයෙන්ම මුදවාපු මී කිරි කියන්නේ ඉතාමත් ප්‍රණීත ආහාරයක්. එය අතුරුපසක් වශයෙන් අපේ රට තුළ ඉතාමත් ජනප්‍රියත්වයට පත්ව තිබෙනවා.සාමාන්‍යයෙන් අපි මුදවාපු මී කිරි ආහාරයට ගනු ලබන්නේ පැණි සමඟ යි.

අපේ රටේ විතරක්ම නෙවෙයි, ඉන්දියාව තුළත් මී කිරි ඉතාම ජනප්‍රියයි. සාමානයයෙන් ඉන්දීය ජනතාව සුභ කටයුත්තක් ආරම්හ කිරීමට පෙර මුදවපු කිරි පරිභෝජනය කිරීමෙන් සාර්ථකත්වය හා යහපත් සෞඛ්‍ය ඇතිකරන බව විශ්වාස කරනු ලබනවා. ඉතින් ඇත්තටම මී කිරි සතුව පෝෂණ ගුණ රාශියක් අඩංගු වෙනවා.එබැවින් ඒවා ආහාරයට ගැනීමෙන් අපට ලැබෙන සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ බොහොමයක් තිබෙනවා. ඉතින් අද අපි ඔබට කියන්නේ මුදවාපු මී කිරි පරිභෝජනයෙන් ලබා ගත හැකි ප්‍රතිලාභ කිහිපයක් පිළිබඳවයි.

එය ඔබේ දත් සහ අස්ථි ශක්තිමත් කරයි

මුදවාපු මී කිරි කැල්සියම් සහ පොස්පරස් වලින් පොහොසත් නිසා එය ඔබේ දත් හා අස්ථි ශක්තිමත් කිරීමට සහාය වේ.එසේම එය ආතරයිටිස් රෝගීන් සඳහා ද කදිම ආහාරයකි.

 

ප්‍රතිශක්තිකරණය වැඩි දියුණු කරයි

අපේ සිරුරට ප්‍රයෝජනවත් සජීවී ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් අඩංගු හොඳම ප්‍රෝබියොටොයික් ආහාර අතරට මුදවපු මී කිරි ද ඇතුළත් ය.මෙම ප්‍රෝබියොටික් බොහෝ ආසාදන වලක්වන අතර සමස්ත ප්‍රතිශක්තිය වැඩි කරයි.

පැහැපත් සමක් සහ නීරෝගී කෙස් කළඹක් පවත්වා ගෙන යාමට දායක වේ

මුදවපු මී කිරි සම පැහැපත් කිරීම සඳහා රූපලාවණ්‍ය ආධාරකයක් ලෙස ද භාවිතා කරයි.මේ සඳහා ඔබ කළ යුත්තේ මී කිරි, දෙහි සහ කඩල පිටි මිශ්‍ර කිරීම පමණි. මෙම මිශ්‍රණය මුහුණේ ආලේප කර විනාඩි 15 කට පසු මද උණුසුම් ජලයෙන් සෝදා හරින්න. මුදවපු මී කිරි විරංජන කාරකයක් ලෙස ක්‍රියා කරන අතර ඔබට ලස්සන පෙනුමක් ලබා දෙනු ඇත. සෞඛ්‍ය සම්පන්න, දිදුළන කෙස් කළඹක් ලබා ගැනීම සඳහා ද ඵලදායී පිළියමක් වේ.

ඔබේ හදවතට හොඳයි

නිතර මී කිරි ආහාරයට ගැනීමෙන් කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම අඩු කර ගත හැකි අතර එමඟින් අධි රුධිර පීඩනය හා අධි රුධිර පීඩනය ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කර ගත හැකිය.එසේම එය කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම සමබරව තබා ගැනීමට සහ හදවත සෞඛ්‍ය සම්පන්නව තබා ගැනීමට උපකාරී වේ.

ආහාර ජීර්ණය වැඩි දියුණු කරයි

මුදවාපු මී කිරි වල අඩංගු ප්‍රෝබියොටික්, ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියේ නිසි ක්‍රියාකාරිත්වයට උපකාරී වේ. මේවා ජීර්ණය වැඩි දියුණු කරන අතර ලැක්ටෝස් නොඉවසන අයට ද පරිභෝජනය කළ හැකිය.

බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වේ

කෝටිසෝල් නම් හෝමෝනයේ අසමතුලිතතාවය සහ වැරදි ජීවන රටාව හේතුවෙන් ඉණ වටා වැඩිපුර මේදය එකතු වේ.මුදවාපු මී කිරි වල කැල්සියම් බහුල වන අතර එමඟින් කෝටිසෝල් නිෂ්පාදනය අඩු වන අතර බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වේ.තවද මේවා ආහාරයට ගැනීමෙන් ඔබට දිගු වේලාවක් පිරුණු බවක් දැනේ.