Doctor door

මැයි 20, 2024

මේ ජීවිත ගමනේදී එක් එක් අවධි පසු කරමින් යන විට දී විවිධාකාර ගැටලුවලට මුහුණ දීමට සිදු වේ. එලෙස පවුල් ජීවිතයේ ගැටලු, දරුවන්ගේ ගැටලු, මානසික ගැටලු, ලිංගික ගැටලු සහ අඹු සැමි ගැටලු ආදී විවිධාකාර වූ ගැටලුවලට නිසි විසඳුමක් සොයා ගත නොහැකිව පීඩා විඳින්නන් බොහෝ දෙනෙක් සිටිති. ඔබටත් එවැනි ගැටලුවලට විසඳුම් ලබා දෙන්න හොඳ උපදේශකයකු සිටියි නම් බාධාවකින් තොරව ඔබේ ජීවිතය සතුටින් ගෙන යෑමට පහසු වේවි. සිතේ තියෙන කාටවත්ම කියාගත නොහැකිව ජීවිත කාලය පුරාවටම සිතින් තැවි තැවී ඉන්න, පවුලෙන් ගිලිහුණු සතුට සමාදානය නැවත රැගෙන එන්න තරුණී නිරතුරුවම ඔබට සහයක් වනු ඇත. ලියන්න ඔබේ හද දවන ගැටලුව තරුණීට. අප ඔබට ඉක්මන් විසඳුම් ලබා දෙන්නෙමු. අපේ ලිපිනය. Doctor door, තරුණී, ලේක්හවුස්.

කොළඹ - 10.

 

එසේත් නැතිනම් ඔබගේ ගැටලුව 0715927752 දුරකතන අංකයට whatsapp කරන්න.

සැමියා මා මඟහරියි

 

 

ප්‍රශ්නය

මා 30 හැවිරිදි විවාහක කාන්තාවක්. විවාහ වී වසර දෙකකි. වසර කීපයක් යන තෙක් දරුවන් සෑදීම පමා කිරීමට තීරණය කළ නිසා අප අනාගතයේදී දරුවකු සෑදීමට බලාපොරොත්තුවෙන් සිටිමු. නමුත් දින කිහිපයක සිට සැමියා මා මඟහරින බවක් පෙනී යයි. එයට හේතුවක් මම නිශ්චිතවම නොදනිමි. මා ඔහුට කිසිදු වරදක්කර නොමැත. ඔහු සමඟ කතාබහක් පවත්වාගෙන යන්න උත්සහ කළ ද එය ද නිෂ්ඵලය. ඔහු මට ඉතාම ආදරයෙන් සිටි කෙනෙක්. හදිසියේම වගේ ඇති වූ ඔහුගේ මේ වෙනස මා හට දරාගත නොහැකියි. මෙයට මා කළ යුත්තේ කුමක් ද?

 

පිළිතුර

ඔබේ ස්වාමිපුරුෂයා ඔබව නොසලකා හරින බවක් පෙනෙන්නට තිබේ නම්, ප්‍රබල පළමු පියවර වන්නේ සන්නිවේදනය නැවත ස්ථාපිත කිරීමට උත්සාහ කිරීමයි.

ඒ ඔස්සේ මෙවන් හැසිරීමක් පෙන්වීමට ඔහුට මුහුණ දීමට සිදුවී ඇති හේතු කාරණ මොනවාද යන්න ගැන අවබෝධයක් ලබා ගත හැකියි. ඔබ තවමත් සිදුවන්නේ කුමක්ද යන්න පිළිබඳ සංවාදයක් පවත්වා නොමැති නම් සහ ආරම්භ කළ යුත්තේ කොතැනින්දැයි ඔබට විශ්වාස නැතිනම්, ඔබට මෙම පියවර උත්සාහ කළ හැකියි.

 

ඔබ ඔහුගේ පෞද්ගලිකත්වයට ගරු කරන බවත්, ඔවුහු වෙනුවෙන් බලා සිටීමට හැකි බවත් පෙන්වා දෙන්න. ඔහුගේ හැසිරීම කුමනාකාරයෙන් වෙනස් වුවත් ඔබ තවමත් ඔහුට ආදරය කරන බවත්, ඔහු වෙනුවෙන් කැපවන බවත් පෙන්වන්න.

 

ඔබ ඔහුව අගය කරන්න, ස්තුතිවන්ත වෙන්න. බොහෝ විට යම් සිදුවීමක් බරපතළම හේතුවක්කර ගත්තා වුවත් ඔහුගේ ඒ හැසිරීමට හේතු වී තිබෙන්නෙ ඉතාම කුඩා දෙයක් විය හැකියි. මෙවන් අගය කිරීමකින් ඒ හැසිරීම වෙනස් කරගෙන නැවත ඔබේ සබඳතාවය යහපත් අතට ගෙන යන්නට ඔබට හැකියාව ලැබේ.

ඔබ දැනටමත් ඔබේ ස්වාමිපුරුෂයා සමඟ ප්‍රශ්නය ගැන කතා කර ඇති අතර ඔහු මෙසේ හැසිරීම පිටුපස ඇති මූලික ගැටලුව තේරුම් ගන්න උත්සාහ කරන්න. මෙම අවස්ථාවේදී, ඔබට එය විසඳීමට පියවර ගත හැකිය.

ඔබේ ස්වාමිපුරුෂයාට තවමත් කාලය අවශ්‍ය නම්, ඔබට එය ඔහුට ලබා දිය හැකි දැයි බලන්න.

 

විවිධ පුද්ගලයින්ට ප්‍රශ්නයකට මුහුණ දීමෙන් පසු නැවත සාමාන්‍ය ජීවිතයට අවතීර්ණ වීමට වේලාවක් අවශ්‍ය වේ. ඒ නිසා ඔහු සාමාන්‍ය තත්ත්වයට පත්විය හැකි කාලය පිළිබඳව නිශ්චිතවම කිව නොහැකිය. නමුත් සියලු දේ තිබෙන්නේ ඔබේ හැසිරීම මතය.

ඔබේ ස්වාමිපුරුෂයා ආතතියෙන් හෝ කාංසාව හෝ මානසික අවපීඩනය අත්විඳින්නේ නම්, අවශ්‍ය වෘත්තිමය උපකාර ලබා ගැනීමට ඔවුන්ව දිරිමත් කළ හැකිය.

කාර්යාලයේ අධික කාර්යබහුලත්වය නිසා පවුලෙන් දුරස් වීමද වර්තමානයේ බොහෝ විට දැකිය හැකි තත්ත්වයක්.

ඔහු ඔබව නොසලකා හැරීමට හේතුව ආදරය සහ කරුණාව ලබා දීමෙන් සොයා ගැනීමෙන් ඔබට ඒ සඳහා නිසි විසඳුම් ලබා දී ගැටලුව විසඳාගත හැකි වේවී.

 

මානසික ආතතිය නිසා හැමදේම එපා වෙලා

 

ප්‍රශ්නය

41 හැවිරිදි මා දෙදරු මවක්. මා සැමියාගෙන් වෙන්ව දරුවන් දෙදෙනා සමඟ ජීවිතය ගෙන යමි. මා පුද්ගලික ආයතනයක සුළු රැකියාවක් කරන කෙනෙක්. ඒ නිසා දරුවන් දෙදෙනා සමඟ ජීවිතය ගෙන යන්න ලොකු වෙහෙසක් ගන්නවා. මා වසරක සිට මානසික ආතතියට බෙහෙත් ගන්න කෙනෙක්. මට මෙවැනි මානසික තත්ත්වයකට මුහුණ දෙන්නට සිදු වූයේ ඒ ජීවිත ගමනේදී ලැබුණු දුෂ්කරතා නිසයි. හැමදේමත් එක්ක ජීවිතය එපා වෙලා. දරු දෙදෙනා නිසයි මා හිත හදාගෙන ජීවත් වෙන්නේ. මට හිත හැදෙන්න උපදෙසක් ලබා දෙන්න.

 

 

පිළිතුර

වර්තමානයේ මිනිසුන් ගත කරන ඒකාකාරී ජීවිතය හේතුවෙන් නොයෙකුත් මානසික ගැටලු තත්ත්වයන්ට මුහුණ පෑමට සිදුවෙනවා. ඔබටත් ඇතිව තිබෙන්නේ එවැනිම තත්ත්වයක්. ආතතියේ ප්‍රධානම ලක්ෂණය කිසිදු හේතුවක් නොමැතිව නිතර සිතට දුකක් ඇති වීමයි.

හෘද ස්පන්දනය වේගවත් වීම, රුධිර පීඩනය වැඩි වීම, ගලනාලයේ සහ ආමාශයේ ක්‍රියාකාරීත්වය වැඩි වීම, ආමාශයේ අසාමාන්‍ය ක්‍රියාකාරීත්වය හේතුවෙන් බඩවැල් තුවාල වීම, බඩ පිපීම සිදු වීම, නිතර මුත්‍රා පිට වීම, නිතර මලපහ කිරීමට යාම, මස්පිඬු තද ගතියක් ඇති වීම, මස්පිඬුවල වේදනාව, ඔළුවේ කැක්කුම, එක තැනක එක ඉරියව්වකින් සිටීමට නොහැකි වීම, නිතර අනිසි බියක් ඇති වීම සහ කෑම අරුචිය  ආතතියේ ප්‍රධානම ලක්ෂණ වේ.

 

ආතතිය ඇති වීමට විවිධ හේතු බලපායි. සමීපතමයෙක් වෙන් වීම, නිරතුරුව අනුන් මත සිය ජීවිතයේ වටිනාකම තීරණය කිරීම, අනුන්ගේ ප්‍රශ්න තමන්ගේකර ගැනීමට යාම, සේවය කරන ආයතනයේ හෝ අසල්වාසී හෝ සමීපතමයන් සමඟ කිසිදු වටිනාකමක් නොමැති මාතෘකා වෙනුවෙන් වාදකර ගැනීම, සිත රිදෙන ආකාරයේ දේවල් කියන කරන අය ඇසුරු කිරීම, නිරතුරුව තරහ ගැනීම, විවේකයක් නොමැතිව වැඩ කිරීම, තමන්ට කවුරුන්වත් නොමැති බව නිතර සිතීම, ගැටලුවක් කතා කිරීමට තරම් විශ්වාසවන්ත අයෙකු නොමැති වීම, ණය බර සහ පවුලේ වගකීම්, ව්‍යායාම මදිකම සහ මුදල් ගැටලු ඒ අතර ප්‍රධානයි.

මෙයින් මිදීමට නම් ඔබගේ ඖෂධ නිසියාකාරව ලබා ගනිමින් ඒ සම්බන්ධ සායනවලට සම්බන්ධ වන්න. නිරතුරුව කිසියම් වැඩක යෙදෙන්න උත්සාහ කරන්න.

තමන්ට ප්‍රශ්නයක් ඇති වූ විට විශ්වාසවන්ත ළඟම කෙනෙක් සමඟ එම සිදුවීම බෙදා ගන්න. සෞඛ්‍ය සම්පන්න සමබර ආහාර ගන්න සැම විටම උත්සාහ කරන්න. යථාර්ථය තුළ ජීවත් වෙන්න. තමන් වෙනුවෙන් කාලය ගත කරන්න. නිරන්තරයෙන් ධනාත්මක ලෙස සිතන්න. දරුවන් සමඟ දුක් කම්කටොලු විඳිමින් ජීවිතය ගෙන යන මව්වරුන් මේ ලෝකයේ කොතෙකුත් සිටිති. ඔවුන්ව ආදර්ශයට ගන්න. හිත දිරිමත්ව තබා ගන්න.

උපදෙස්-

අංගොඩ ජාතික මානසික

සෞඛ්‍ය විද්‍යායතනයේ

විශේෂඥ මනෝ වෛද්‍ය

කපිල රණසිංහ